Ogólnodostępne kredyty w walutach obcych

Ogólnodostępne kredyty w walutach obcych

Systemy walutowe znacząco różnią się między sobą. W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje ta sama waluta, czyli Euro. Każdego dnia jego kurs jest bardzo skrupulatnie obliczany w stosunku do innych walut. Wszyscy analitycy finansowi mają ręce pełne roboty.

Banki, a także poszczególni inwestorzy zarabiają pieniądze na zmieniających się kursach walut. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy kredyt w obcej walucie może być opłacalny? Za najlepszy przykład może posłużyć historia sprzed dekady. Bardzo popularne były wówczas kredyty hipoteczne udzielane przez banki we frankach szwajcarskich. Uznawana przez wielu specjalistów finansowych najstabilniejsza waluta świata nagle osiągnęła bardzo niski poziom.

W Polsce średni kurs wynosił wówczas nieco ponad dwa złote. Banki udzielały wówczas kredytów ludziom ze słabą zdolnością finansową. Takie pożyczki były również bardzo nisko oprocentowane. Dokładnie mówiąc, RRSO nie przekraczała trzech procent. Każdy chce przecież spełnić marzenie o własnej nieruchomości. Kredyt hipoteczny był przyznawany pod warunkiem, że pieniądze będą przeliczane we frankach szwajcarskich. Ludzie kuszeni bardzo niskim oprocentowaniem brali kredyty hipoteczne.

Wszyscy doskonale wiemy, jak sytuacja zmieniła się na przestrzeni kilku następnych lat. Obecnie stopy procentowe stoją na rekordowo niskim poziomie, co nieco rekompensuje aktualny kurs franka. Na przestrzeni kilku ostatnich lat RRSO znacznie się obniżyła. Kredyt hipoteczny okazał się prawdziwą piramidą finansową. Niektórzy kredytobiorcy zdecydowali się poszukać sprawiedliwości w sądzie. Niemniej jednak przeciętny Kowalski, czy Malinowski nie jest w stanie spłacić nawet połowy kapitału. Takiej sumy nie da się odłożyć po prostu z pensji. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że kij zawsze ma dwa końce. Nie każdy kredyt w obcej walucie jest nieopłacalny.
Nawet najlepsi specjaliści finansowi nie są w stanie przewidzieć, co stanie się w ciągu kilku następnych lat. Nie można nawet jednoznacznie stwierdzić jaka waluta będzie wtedy obowiązywała w Polsce. Konia z rzędem temu, kto umie przepowiadać przyszłość.

Żaden kalkulator kredytowy nie jest w stanie obliczyć wysokości raty kredytu za kilka lat. Kredyt w walucie obcej może okazać się opłacalny. Niemniej jednak zawsze należy pamiętać, że o zmieniających się kursach. Nie bez znaczenia jest również RRSO. Składają się na nią stopy procentowe i prowizja banku. W dzisiejszych czasach oprocentowanie kredytu hipotecznego nie może przekroczyć czterech procent, żeby uznać go za atrakcyjny dla klienta.

W obliczeniu raty kredytu hipotecznego pomoże nam kalkulator kredytowy. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane. Każdy bank powinien również ustalić harmonogram spłat. Dokładnie mówiąc, każdy kredyt w obcej walucie może być opłacalny dla kredytobiorcy. Trzeba tylko umieć przewidywać przyszłość. Jeśli jesteśmy w stanie przewidzieć kurs dolara lub franka za kilka lat, możemy nieźle zarobić na takiej inwestycji. Nie bez znaczenia będzie również obliczenie aktualnych stóp procentowych.

Dodaj komentarz