7 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem domu

7 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem domu

Ostatni rok, a szczególnie wymuszone zamknięcie w mieszkaniach dały nam bardzo do myślenia i wielu z nas sprowokowały do decyzji o zamieszkaniu we własnym domu. Na rynku nieruchomości rozpoczął się nagły boom na działki budowlane i ich ceny zaczęły gwałtownie rosnąć. Budowa nie jest jednak prostym przedsięwzięciem i nie każdy jest w stanie jej sprostać. Dobrym pomysłem może być zakup gotowego budynku, nawet używanego i wymagającego drobnego remontu. Tylko, jak kupić dom i nie dać się oszukać?

1. Księga wieczysta

Obecnie to dokument dostępny online, który jest podstawą do zakupu budynku. Praktycznie, bez księgi budynek nie istnieje, a z pewnością żaden bank nie zgodzi się udzielić na niego kredytu. W księdze sprawdzamy nie tylko stan prawny budynku, ale też działki, na której jest postawiony.

2. Powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita

To szczególnie istotne, gdy wycena sporządzona jest na podstawie metrów użytkowych. Nie zapominajmy, że w przypadku domu podpiwniczonego czy z poddaszem, za powierzchnie użytkowe uznaje się tylko te, których wysokość wynosi metr dziewięćdziesiąt. Niestety, sprzedawcy często pozwalają sobie na nadinterpretacje, a to, że przestrzeń jest ciekawie zagospodarowana, a skosy przeznaczone pod szafy czy garderoby w niczym nie zmienia sytuacji, że nie są to powierzchnie uznawane za użytkowe.

3. Dziennik budowy i odbiory techniczne

Sprzedający powinien przedstawić nam pozwolenie na użytkowanie budynku. Jeśli nie ma takiego dokumentu, może to oznaczać, że doszło do formalnego zaniedbania i dom nie został odebrany. Może być to samowola budowlana, której legalizacja jest wprawdzie możliwa, ale bardzo kłopotliwa. Aby mieć pewność, że budynek został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, poprośmy o dziennik budowy i sprawdźmy, czy kierownik zaakceptował wszystkie kluczowe etapy realizacji inwestycji.

4. Zgodność z projektem

Inwestorzy w trakcie budowy często realizują własne fantazje. Zdarza się powiększenie okien, przesunięcia drzwi czy nawet kolejne pomieszczenia w miejscach, które w projekcie nie były przeznaczone na pokoje. Teoretycznie, każda taka zmiana powinna być uzgodniona z projektantem budynku i zatwierdzona przez nadzór budowlany. W praktyce zwykle budowlaniec, stwierdza, że zmiana jest możliwa, a inwestor po prostu akceptuje ustnie realizację. Musisz staranni sprawdzić, ile jest takich odstępstw, bo w trakcie wykonywania operatu szacunkowego pod kredyt hipoteczny mogą być one sporym problemem.

5. Udział w nieruchomości

Zawsze musimy liczyć się z tym, że sprzedający wcale nie jest jedynym właścicielem budynku. To częsty problem, szczególnie w przypadku nieruchomości odziedziczonych w spadku. Niech nie zwiedzie nas rozmowa, w której sprzedający stwierdza, że brat na pewno zgodzi się na transakcję, tylko chwilowo nie ma go w Polsce. Jego zgoda notarialna jest konieczna i bez niej nie uda się zrealizować zakupu.

6. Jakość budynku

Ze względów bezpieczeństwa, zawsze warto zlecić przegląd techniczny budynku. To niewielka w stosunku do całości inwestycji kwota, która da nam pewność, że żaden niespodziewany remont nas nie zaskoczy. Równie przydatny jest przegląd instalacji i podłączeń, który zlecimy w ramach audytu technicznego. Naszą czujność powinno zwrócić niskie ciśnienie wody w kranie, braki kratek wentylacyjnych czy zapach wilgoci.

7. Raporty z przeglądów

Mamy prawo i powinniśmy, w trosce o bezpieczeństwo naszej rodziny, poprosić o raporty z przeglądów. Regularnie powinien odbywać się przegląd kominiarski, instalacji gazowej czy konstrukcji dachu. Jeśli sprzedający ich nie ma lub nie chce nam udostępnić, budynek może być po prostu zaniedbany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.