Czym jest toksykologia sądowa?

Czym jest toksykologia sądowa?

Toksykologia sądowa to pojęcie, które dla laików może brzmieć bardzo tajemniczo. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na jego temat, bo być może toksykolog to zawód, który może nas zainteresować.

Toksykologia sądowa – najważniejsze informacje

Toksykologia jest pojęciem, które wywodzi się z języka greckiego. Powstało od słów oznaczających łuk oraz truciznę. Nie ma się temu co dziwić, bo w przeszłości bardzo często zadawano śmierć przy pomocy strzały nasączonej trucizną. Współcześnie, śmierć zadawana jest raczej na inne sposoby. Zadaniem toksykologów sądowych jest zatem próba określenia tego, jakiego rodzaju toksyna przyczyniła się do śmierci. Bardzo przydaje się to na przykład w postępowaniach karnych. Toksykologia jest zatem powszechnie wykorzystywana w takich zawodach jak: 

  • lekarz medycyny sądowej 
  • lekarz weterynarii sądowej 
  • detektyw 

Warto mieć świadomość tego, że toksykologia jest co do zasady dzielona na toksykologię ogólną, szczegółową oraz doświadczalną.

Jak zostać toksykologiem? 

Wiele osób może być zainteresowanych toksykologią sądową. Aby można było jednak zostać toksykologiem, trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie. Bardzo wiele osób decyduje się zatem na kształcenie na kierunku chemia i toksykologia sądowa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do podjęcia studiów podyplomowych związanych z toksykologią wymagane jest już posiadanie dyplomu studiów wyższych. Poza tym, nie dla każdego wykonywanie zawodu związanego z toksykologią sądową będzie w ogóle dobre. Należy posiadać określone predyspozycje takie jak: 

  • wysoka odporność na stres
  • gotowość do pracy w trudnych warunkach(kontakt z różnego rodzaju substancjami) 
  • umiejętność pracy pod presją czasu 
  • radzenie sobie z naukami ścisłymi (chemia, fizyka, matematyka) 

Osoby chcące zajmować się toksykologią powinny także liczyć się z koniecznością znajomości pewnych gałęzi prawa oraz medycyny. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Decydując się na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu toksykologii sądowej, trzeba być przygotowanym nie tylko na zajęcia teoretyczne, ale przede wszystkim na zajęcia praktyczne. Należy zatem liczyć się z koniecznością uczestnictwa w licznych ćwiczeniach laboratoryjnych. Pozwalają one przede wszystkim na zdobycie wiedzy praktycznej, która jest niezbędna do tego, aby można było nauczyć się wpływu poszczególnych toksyn na ludzki i zwierzęcy organizm. Wykonując zawody związane z toksykologią sądową, trzeba liczyć się również z koniecznością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Nauka ma bowiem to do siebie, że dynamicznie się zmienia. Należy zatem dbać o odświeżanie swojej wiedzy, aby zawsze znajdowała się na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz