Czym jest śmierć kliniczna?

Czym jest śmierć kliniczna?

Śmierć kliniczna to według definicji ustanie krążenia, przepływu mózgowego oraz oddychania. Czy zmiany te można odwrócić? Jakie są objawy śmierci klinicznej? Jakie mogą być powikłania śmierci klinicznej? 

Śmierć kliniczna a etapy umierania człowieka

Śmierć kliniczna jest jednym z etapów umierania człowieka. Początkowo następuje słabsze niż normalnie działanie poszczególnych układów w ciele człowieka. Następnie dochodzi do deregulacji czynności płuc, mózgu oraz serca. Kolejnym etapem jest letarg, inaczej nazywany śmiercią pozorną, w którym dochodzi do bradykardii, braku świadomości, zwolnienia oddechu. Na tym etapie lekarze nie są w stanie wykryć odruchów głębokich mózgu. Właśnie po tym etapie dochodzi do śmierci klinicznej. Śmierć kliniczna charakteryzuje się ustaniem przepływu mózgowego, krążenia, a także oddychania. Do jej objawów zalicza się:

– brak oddechu
– brak ciśnienia tętniczego, 
– brak reakcji bólowej na bodźce z zewnątrz
– brak ciśnienia tętniczego oraz tętna 

Po śmierci klinicznej następuje tzw. życie pośrednie, a ostatecznie następnie do śmierci osobniczej, w której podejmuje się decyzję o uznaniu pacjenta za zmarłego, a także śmierci biologicznej, kiedy ostatecznie wszystkie czynności życiowe zostają zatrzymane.

Śmierć kliniczna – ile trwa oraz jakie są szanse na jej przeżycie?

Śmierć biologiczna jest procesem, który trwa dość długo. Śmierć kliniczna może trwać przeciętnie od 3 do 5 minut. Po śmierci klinicznej do przywrócenia pracy określonych narządów może dojść w różnym czasie. Dla mózgu jest do zazwyczaj około 10 minut. W przypadku serca może to trwać nawet 0,5 godziny. Płuca potrzebują zazwyczaj około godziny, a nerki nawet 1,5 godziny. Szanse umożliwiające przeżycie śmierci klinicznej wzrastają, gdy szybko podjęta zostanie reanimacja. Jest to także uzależnione od stanu pacjenta oraz jego schorzeń. Dużo zależy także od tego z jakiego powodu doszło do zatrzymania krążenia. 

Śmierć kliniczna – jakie mogą być powikłania?

Najczęstsze powikłania, do których dochodzi po reanimacji są związane z uszkodzeniem mózgu. Powszechnie uważa się, że skuteczna reanimacja jest możliwe jedynie przez około 4 minuty po wystąpieniu śmierci klinicznej. W przypadku dłuższego braku dostaw tlenu do mózgu kora mózgowa zanika częściowo lub całkowicie. Im dłuższa nieskuteczna reanimacja tym większe prawdopodobieństwo niedotlenienia organów, a także problemy z ich funkcjonowaniem. Przywrócenie krążenia po dłuższej przerwie może zakończyć się wprowadzeniem pacjenta w stan wegetatywny, dlatego też przywrócenie akcji serca wcale nie oznacza powrotu pacjenta do zdrowia i normalnego funkcjonowania. 

 

Dodaj komentarz