Traumatologia – co to?

Traumatologia – co to?

Traumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem, leczeniem i zapobieganiem urazom układu mięśniowo-szkieletowego, w tym mięśni, kości, więzadeł, ścięgien i tkanek pokrewnych. Traumatologia jest uprawiana przez lekarzy traumatologów.

Co to jest traumatologia?

W przeciwieństwie do reumatologii, która ma podobny zakres, traumatologia obejmuje aspekty związane z chirurgicznym leczeniem urazów tych struktur.

Traumatologia obejmuje również to, co jest związane z ortopedią, która odpowiada nauce odpowiedzialnej za diagnozowanie, korygowanie i zapobieganie urazom związanym z deformacjami występującymi w różnych strukturach kostnych, wrodzonymi lub nabytymi, zwłaszcza u dzieci.

Główne urazy wymagające oceny i leczenia przez traumatologię

Traumatologia powszechnie kojarzona jest z postępowaniem w przypadku urazów. Należą do nich m.in. złamania, skręcenia, zwichnięcia, zerwania więzadeł i ścięgien, naciągnięcia i naderwania mięśni, urazy chrząstki, np. urazy łąkotek.

Jednak ta gałąź medycyny odpowiada również za ocenę uszkodzeń zwyrodnieniowych narządu ruchu, które występują bez związku z urazem, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, choroba Pageta kości, uszkodzenia łąkotek i krążków międzykręgowych.

 

Narzędzia terapeutyczne w traumatologii

Traumatolodzy uzupełniają farmakologiczne leczenie medyczne różnych urazów o interwencje, które obejmują stosowanie nacieków, unieruchomienie za pomocą szyn lub gipsów, rekonstrukcję urazów tkanek miękkich, takich jak więzadła i ścięgna, naprawę lub usunięcie uszkodzonych łąkotek, naprawa złamań z umieszczeniem materiału metalowego w celu wyrównania końców kostnych, resekcja przepuklin krążków międzykręgowych z umieszczeniem urządzeń zachowujących przestrzeń, zabiegi amputacji uszkodzonych kończyn, a ostatnio wymiana uszkodzonych stawów (barkowych, biodrowych i kolanowych) na protezy tytanowe.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane przez traumatologów, podobnie jak chirurgia ogólna, włączyły do swojej oferty małoinwazyjne techniki chirurgiczne, takie jak artroskopia, która koryguje problem bez konieczności wykonywania nacięć w skórze, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do zdrowia po zabiegu.

Traumatologia jest specjalnością, z której wywodzą się podspecjalności

Lekarze traumatologii mogą brać udział w kursach specjalistycznych, które prowadzą do specjalizacji w określonych dziedzinach traumatologii, takich jak chirurgia ręki, specjalizacja w zakresie barku, specjalizacja w zakresie biodra, specjalizacja w zakresie kolana, specjalizacja w zakresie podologii i medycyny sportowej, tak więc można stwierdzić, że traumatologia jest bardzo obszerną nauką. 

 

Dodaj komentarz