Czy warto iść na studia kryminalistyczne?

Czy warto iść na studia kryminalistyczne?

Zawód kryminalisty to jedna z pożądanych karier dla fanów seriali kryminalnych. Warto jednak oddzielić fikcję od rzeczywistości, a przed wyborem ścieżki kariery zapoznać się z wymaganiami formalnymi na danym stanowisku. Na czym dokładnie polega praca kryminalistyki?

Studia z kryminalistyki

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, jaka jest różnica między kryminalistyką a kryminologią? Nazwy są do siebie bardzo podobne, ale zasługują na podobne nazewnictwo. Ci, którzy wybierają studia kryminalistyczne, to ci, którzy chcą poznać techniki śledcze, odwiedzić miejsca zbrodni i znaleźć wskazówki. Ci, którzy studiują kryminologię, wykonują większość swojej pracy w laboratoriach. Warto o tej różnicy pamiętać na etapie badań selekcyjnych. Kryminalistyka również często dodaje do swojej nazwy „i techniki śledcze”. Wybierając uczelnię, na którą chcesz aplikować, dokładnie przeczytaj, jakie są wymagania, co oferuje dany kierunek studiów i co będziesz na nim studiować. A co ze studiami? iść czy nie? Pamiętaj, że zawsze warto się uczyć. Wiele zależy od Twojej sytuacji. Dla kogoś, kto jest samowystarczalny i pracuje np. wynajmując dom, trudno jest studiować w pełnym wymiarze godzin. Wtedy studia poza kampusem są świetną opcją, ale zwykle kosztują dużo pieniędzy. Dlatego rozważ dokładnie każdą rzecz, zanim zdecydujesz się aplikować na tę uczelnię. Oglądaj filmy dostępne w sieci, przedstawiające techników medycyny sądowej przy pracy.

Czym zajmuje sę kryminalistyk?

Kryminolodzy analizują różne zjawiska związane z przestępczością. Zastanawiają się, skąd bierze się przestępczość i proponują konkretne rozwiązania mające na celu poprawę wymiaru sprawiedliwości. Ich praca naukowa często ma silną orientację socjologiczną i silny charakter teoretyczny. Ponadto kryminolodzy badają konkretne kwestie związane z przestępczością, na przykład na szczeblu samorządu terytorialnego lub regionalnych komend policji lub innych służb. Następnie na podstawie tych zgłoszeń podejmowane są decyzje, w tym: Zapobieganie określonym rodzajom przestępstw. Wykorzystuje się je również do analizy społecznych kosztów łamania prawa, aby można było opracować strategie mające na celu minimalizację szkód powodowanych przez przestępczość. Wreszcie kryminolodzy badają ogólne i specyficzne zachowania przestępców oraz kwestie związane z ich odbudową społeczną i perspektywami społecznymi. Jak widać, kryminolodzy mają szeroki wachlarz zainteresowań zawodowych, dlatego ważne jest, aby specjalizować się w konkretnym rodzaju przestępczości, jak np. przestępczość gospodarcza czy przestępczość zorganizowana. Niektórzy kryminolodzy posiadają również specjalistyczne wykształcenie psychologiczne, dzięki czemu mogą mieć bezpośredni kontakt z przestępcami, sporządzać profile psychologiczne sprawców oraz asystować w przesłuchaniach podejrzanych i świadków.

 

Dodaj komentarz