Jakimi dziedzinami prawa zajmuje się adwokat?

Jakimi dziedzinami prawa zajmuje się adwokat?

Każdy zapewne wie, czym zajmują się, przynajmniej na podstawowym poziomie, sędzia oraz prokurator. Na tym jednak oczywiście nie kończą się typy prawników – jest też m.in. adwokat, którego można znaleźć na przykład pod adresem https://adwokat-trochimiuk.pl/. Bardzo często można spotkać się także z takimi określeniami, jak radca prawny czy notariusz. W tym artykule chcielibyśmy skupić się konkretnie na zawodzie adwokata.

Warto wspomnieć, że jego uprawnienia obecnie są tożsame z uprawnieniami radcy prawnego (natomiast te dwie grupy zawodowe zrzeszają się w różnych organizacjach). Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pracy adwokata jest pytanie o to, jakimi właściwie działami prawa się on zajmuje. Jak wiadomo, system prawny w Polsce, ale też w praktycznie każdym innym kraju na świecie jest bardzo rozległy. Trudno więc wyobrażać sobie, aby adwokat mógł być specjalistą od wszelkiego możliwego rodzaju prawa. Jak więc jest w rzeczywistości?

W czym specjalizują się adwokaci?

Zawód adwokata sam w sobie jest zawodem bez określonego ściśle profilu, jeśli chodzi o gałęzie prawa będące przedmiotem jego prawa. Jednocześnie w istocie nie da się być ekspertem od wszystkiego. Dlatego też większość adwokatów posiada swoje specjalizacje – często nie jedną, a kilka. Nie oznacza to, że w innych kwestiach nie posiadają oni żadnej wiedzy, jednak działy prawa wskazane jako ich specjalizacje będą zazwyczaj tymi, po których lawirują oni najbardziej sprawnie.

Wśród najczęściej spotykanych specjalizacji można wymienić prawo cywilne oraz prawo karne, a także prawo spadkowe i rodzinne. Te cztery gałęzie prawa obejmują znaczną część sytuacji natury prawnej, z którymi przeciętna osoba może się w swoim życiu zetknąć. Dodatkowo, wielu adwokatów zajmuje się również prawem pracy, a także prawem gospodarczym. Jeśli chodzi o mniej popularne dziedziny prawa, to można wśród nich wymienić chociażby prawo wodne oraz prawo farmaceutyczne.

Należy podkreślić, że to, iż dana dziedzina prawa jest niszowa, nie oznacza, że nie będziemy w stanie uzyskać w jej kwestii porady specjalisty. Zwłaszcza obecnie, w czasach, gdy pomoc prawna coraz częściej jest świadczona w dużej mierze zdalnie, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego adwokata niezależnie od tego, w jakich gałęziach prawa chcielibyśmy, aby się specjalizował.

Jakiego typu działania może wykonać dla klienta adwokat?

To, jakie dokładnie działania podejmie dla nas czy też w naszym imieniu adwokat po nawiązaniu z nim kontaktu zależy od szczegółów sprawy. W tym między innymi właśnie od działu prawa, którego dana sprawa dotyczy, a także tego, jaki rezultat chcielibyśmy dzięki adwokatowi osiągnąć.

Ogółem mówiąc, adwokaci przede wszystkim przygotowują wszelkiego rodzaju pisma (wezwania do zapłaty, pisma przedprocesowe, zawiadomienia, prośby, wnioski, umowy) i udzielają ustnych i pisemnych porad prawnych (m.in. zawierających ocenę legalności jakiegoś dokumentu bądź wskazówki odnośnie do dalszego postępowania). W razie potrzeby mogą też pełnić rolę negocjatora lub reprezentować swojego klienta przed sądami lub innymi instytucjami.

Dodaj komentarz